Nedir bu ChatGPT, nasıl blog yazısı yazabilir?

Dijital pazarlama dünyasında, içerik üretimi her zaman önemli bir unsurdur. Yüksek kaliteli ve ilgi çekici içerikler, markaların ve işletmelerin dijital varlıklarını güçlendirmeye yardımcı olur. Son aylarda, yapay zeka (AI) teknolojileri, içerik üretim sürecini daha hızlı ve verimli hale getiren bir araç olarak popülerlik kazandı. ChatGPT, bu alanda öne çıkan bir AI teknolojisi, chat.openai.com adresinden bu yapay zeka robotuna ücretsiz erişebiliyorsunuz. İsterseniz aylık 20$ karşılığında daha gelişmiş olan ChatGPT4 modelini de kullanabilirsiniz. (Tabiiki ücretsiz alternatifleri de mevcut)

ChatGPT’nin Avantajları

Yazarların Üretkenliğini Artırma

ChatGPT, yazarların yazma sürecine hızlı bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur ve fikir eksikliği yaşadıklarında ilham kaynağı olabilir. Özellikle, ChatGPT; fikirler, anahtar kelimeler ve başlıklar önererek yazarların süreci hızlandırmasına yardımcı olur.

Fikir edinmek için kullanabileceğiniz bazı emirler, yani ChatGPT AI Prompt’ları:

“İçerik Konunuz” ile alakalı anahtar kelimeleri bana liste olarak çıkarmanı istiyorum.

Bana “Blog Konusu” ile aynı konuda benzer blog içerikleri önermeni istiyorum.

Kullanıcıların “Blog Konunuz” ile alakalı en sık sorduğu sorular nelerdir?

Bir “Sektörünüz” uzmanı gibi davranmanı istiyorum. Yazdığın blog postu minimum “500” kelime olmalıdır. Aynı zamanda alt başlıklar kullanmanı istiyorum. Lütfen bu blog postu bir başlık, meta açıklaması da üret ve yazının sonuna ekle. Yazının içerisinde “anahtar kelimeleriniz” kelimelerini vurgulamanı istiyorum.

Bana aşağıdaki yazım için başlıklar önermeni istiyorum. Önerilerini bir liste olarak yazmalısın.
“Blog yazınız”

SEO Dostu Blog İçeriği Oluşturma

Arama motoru optimizasyonu (SEO), dijital pazarlama dünyasında büyük öneme sahiptir. Hatta siz bu yazıyı bir arama motorunda bulup okuyorsanız, bu firmamızın SEO ekibi sayesindedir (Sevgiler!). ChatGPT, SEO dostu içerikler oluşturarak markaların ve işletmelerin arama motorlarında daha yüksek sıralamalara ulaşmasına yardımcı olabilir. Bunu, anahtar kelime analizi ve uygun başlık etiketleri, meta açıklaması oluşturma, outline oluşturma gibi SEO temellerini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

ChatGPT’yi SEO için kullanmak isterseniz kullanabileceğiniz bazı Türkçe Promptlar;

“Blog konunuz” için 155 karakterlik bir meta başlığı ve meta açıklaması üretmeni istiyorum. / Yazdığın bu yazı için bir meta başlığı ve meta açıklaması yazmanı istiyorum.

“içerik fikriniz”konulu blog yazım için bir outline yazmanı istiyorum. En az “X” farklı altbaşlık kullanmalısın.

“İçerik fikriniz” konusu ile alakalı anahtar kelimeleri yazmanı istiyorum.

Hızlı İçerik Üretimi

ChatGPT, içerik üretim sürecini hızlandırarak dijital pazarlama ajanslarının ve yaratıcı ekiplerin zamanlarını daha etkili bir şekilde kullanmalarını sağlar. Bu sayede, içerik oluşturma süreci daha hızlı ve daha verimli hale gelir. Ancak içerik üretirken tüm direksiyonu yapay zekaya vermenizi asla önermeyiz.

ChatGPT’nin Kullanım Alanları

Anahtar Kelime ve Başlık Önerileri

ChatGPT, yüksek hacimli anahtar kelimeler ve ilgi çekici başlıklar önererek içeriklerin daha fazla dikkat çekmesine ve daha yüksek arama motoru sıralamalarına ulaşmasına yardımcı olur. Örneğin, “dijital pazarlama stratejileri” konulu bir yazı için ChatGPT, “En İyi 10 Dijital Pazarlama Stratejisi” veya “Dijital Pazarlamada Başarıya Giden Yollar” gibi başlıklar önerebilir.

 

Blog Yazısı Taslağı Oluşturma

ChatGPT, içerik yazım sürecine başlamadan önce yapılandırılmış bir blog yazısı taslağı oluşturarak yazarların süreci kolaylaştırmasına yardımcı olur. Bu taslak, yazıda ele alınması gereken ana noktaları ve bölümleri içerir. Böylece, yazarlar yazıyı daha hızlı ve etkili bir şekilde tamamlayabilirler.

Görsel ve Altyazı Önerileri

ChatGPT, yazıların görsel açıdan zengin ve kullanıcı dostu olmasını sağlayarak içeriklerin daha fazla dikkat çekmesine yardımcı olur. AI, uygun görseller ve altyazılar önererek yazıların okunabilirliğini ve anlaşılabilirliğini artırır. Görsel planınızı sizin için oluşturabilecek bazı yapay zeka promptları ;

“İçerik Taslağınız” konulu yazı için görsel yerleşim planı ve içerik önerilerini yazmanı istiyorum.

“Lütfen bu yazının tamamını incele ve bana bir giriş yazısı oluştur. ”

ChatGPT ile İçerik Üretirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğruluk ve Güncellik

ChatGPT, zaman zaman hatalı veya güncel olmayan bilgiler üretebilir. Özellikle ChatGPT 3.5, insana yakınlığı ile öne çıktığı için matematiksel hesaplarda basit hatalar yapabiliyor (4 işlem hatası gibi). Bu nedenle, yazarların “Yapay Zeka” tarafından oluşturulan içeriği dikkatli bir şekilde gözden geçirmeleri ve doğruluklarını kontrol etmeleri önemlidir.

İnsan Dokunuşu (!)

AI ile oluşturulan içerikler, bazen insan deneyiminden ve kişisel hikayelerden yoksun olabilir. Bu nedenle, yazarların kendi deneyimlerini ve düşüncelerini AI tarafından oluşturulan içeriğe dahil etmeleri, yazının daha samimi ve etkili olmasını sağlar. Bunu kolaylaştırmak için ise kullanabileceğiniz bazı promptlar mevcut;

Aşağıdaki yazıyı incelemeni ve bu yazıyı daha samimi ve arkadaşça yazmanı istiyorum.
“İçeriğiniz”…

Bana “Ürün adınız” hakkında bir instagram fotoğraf açıklaması yazmanı istiyorum. Bu yazı müşterileri ürünü almaya ikna etmeli. Yazıyı arkadaşça bir dille yazmanı ve emojiler kullanmanı istiyorum. 

Kalite Kontrol

AI tarafından oluşturulan içeriklerin kalitesi, verilen bilgilere ve yönlendirmelere bağlıdır. Yani, ChatGPT’ye doğru ve yeterli bilgi sağlayarak daha yüksek kaliteli içerikler elde edebilirsiniz. Öncesinde kendi yazınızı veya bilinmesi gerekenleri aktarabilirsiniz. Bunu yaparken emirlerinizin sonuna “Önce yazdığım bilgileri incele, yazmaya başlama ve benden diğer komutları bekle.” Yazarak ChatGPT’nin otomatik yazı üretmeye başlamasına engel olabilirsiniz.

Sonuç

ChatGPT, dijital pazarlama ajansları ve yaratıcı ekipler için güçlü bir içerik üretme aracıdır. Yazarların üretkenliğini artıran, SEO dostu içerikler oluşturan ve içerik üretim sürecini hızlandıran bu AI teknolojisi, dijital pazarlama dünyasında önemli bir avantaj sağlayacaktır. Ancak bu asla ChatGPT geldi mertlik bozuldu demek olmayacaktır. Henüz ChatGPT ile içerik üretirken doğruluk, güncellik ve kalite kontrolü gibi önemli faktörleri göz önünde bulundurmak, daha başarılı sonuçlar elde etmeye yardımcı olacaktır.

 

 

Sağlık Sektöründe Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalı?

Yapay Zeka İle İçerik Üretme: ChatGPT Blog Yazarı Rehberi” yazısında bir düşünce

  1. Cengiz Üstün diyor ki:

    Çok faydalı bir yazı olmuş, ellerinize sağlık.
    Aylardır inceliyorum, kimse e-ticaret açıklamalarında emojilerden veya metin taslağından bahsetmemiş.
    Bunca bilgiyi hiçbir karşılık beklemeden ücretsiz şekilde yayınladığınız için çok teşekkürler, var olun !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek!