Sağlık Sektöründe Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalı?

Sağlık sektörü, insanların hayatlarını doğrudan etkileyen kritik bir sektör olduğu için bu alanda yapılan sosyal medya içeriklerinin önemi artıyor. İnsanları sağlıkları konusunda yanlış yönlendirmemek için, hastanelerin, kliniklerin ve doktorların sosyal medya paylaşımları konusunda ekstra dikkatli olması gerekiyor. Peki Sağlık Sektöründe Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalı?

Temel kural, yüksek kaliteli ve açıklayıcı görseller paylaşmak olsa da sosyal medya paylaşım görselleri, kullanılan sosyal medya sitesine göre farklılıklar göstermelidir. Bu yazımızda sağlık sektöründe sosyal medya platformlarına göre görsel paylaşımların nasıl yapılması gerektiğini ele alacağız.

Facebook’ta Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalı?

Facebook’ta Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalı?

Facebook, günümüzde sağlık hizmetlerinin pazarlanması açısından hala en etkili sosyal medya sitelerinin başında gelmektedir. Ayrıca Facebook, yerel arama sonuçlarına (yerel SEO’ya) katkısı açısından çok önemlidir. Bu açıdan işletmeler, Facebook’ta lokasyon olarak mutlaka kayıtlı olmalı.

Facebook’a aynı açıdan yaklaşıldığında bu platform üzerinden paylaşılan görsel ve video içeriklerin, yerel işletmeyle doğrudan alakalı olması gerekir. İşletmenizin birçok şubesi varsa Facebook paylaşımları, bu şubeler odak alınarak yapılmalıdır. Şubelerde verilen hizmet ve uygulamalar Facebook paylaşımlarının merkezini oluşturmalıdır.

Facebook’ta paylaşım yaparken, bu mecrada paylaşılan videoların yazılı içeriklere oranla en az iki kat daha fazla etkileşim elde ettiği unutulmamalıdır.

Instagram’da Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalı?

Instagram, Facebook’un aksine, daha genel kitlelere ulaşabileceğiniz bir mecradır. Bu nedenle Instagram için ürettiğiniz hikayelerde ve postlarda yer vereceğiniz görsel ve video içerikler, daha çok yapılan işlemlerin ve verilen hizmetlerin tanıtımına odaklanılarak hazırlanmalıdır.

Instagram’da görsel açıdan kaliteli ve dinamik fotoğraflar paylaşmak çok önemlidir. Bu fotoğraflar, yaptığınız uygulamalarla alakalı olabileceği gibi kliniğiniz tarafından düzenlenen kampanyalarla ilgili de olabilir.

Hastaneler, Klinikler ve Doktorlar İçin Youtube Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalı?

Hepimizin mutlaka günlük olarak video içerikler tükettiği günümüzde karışık ve anlatılması zor konular en iyi video içeriklerle açıklanabilmektedir.

Hastaneler, klinikler ve doktorlar Youtube yayınları ile yepyeni kitlelere ulaşabilirler. Doktorların Youtube’da uzmanlık alanlarıyla ilgili yapacakları yayınlarda gelen sorulara yanıt vermeleri, kitlelerini geliştirmelerini sağlayacaktır. Youtube’da elde edilen yeni kitle diğer sosyal medya platformlarına da taşınabilmektedir.

Estetik gibi alanlarda çalışan doktor ve klinikler için Youtube ve Instagram daha da etkili olabilmektedir. Bu mecralarda hizmet verilen uygulamalarla ilgili açıklayıcı videolar yayınlanabilir, uygulama esnasında kullanılan cihazlar tanıtılabilir.

Sağlık Sektöründe WhatsApp Kullanımı

Whatsapp için Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalı

WhatsApp, etkileşimli bir mecra olduğu için dünya genelinde sosyal medya uygulaması olarak kabul ediliyor.

Potansiyel hastalarınızla WhatsApp üzerinden iletişim kurmak, onları özel hissedirecektir. WhatsApp klinikler için dönüşüm düzeyi çok yüksek bir iletişim aracıdır.

Kliniğiniz için kuracağınız WhatsApp işletme hattını chatbot yazılımları ile destekleyerek müşterilerinize en sık sordukları sorularla ilgili otomatik yanıtlar verebilirsiniz.

Sağlık Sektörü Twitter’ı Nasıl Kullanmalı?

Twitter, sağlık sektöründe hizmetlerin tanıtımından ziyade kurumsal iletişim açısından kullanılmaktadır.

Twitter’da kliniğinizle ilgili gelişmeleri, internet sitenizdeki güncel blog haber içeriklerini, diğer sosyal medya hesaplarınızdaki önemli içeriklere yönlendirme linklerini ve özel günlerle alakalı tebrik/anma ve başsağlığı gibi mesajlarınızı paylaşabilirsiniz. Twitter’da paylaşacağınız haber ve duyuru paylaşımlarını profesyonel görsel tasarımlarıyla yapmak PR açısından önem taşımaktadır.

Sağlık Sektörü İçin Linkedin

Linkedin daha çok işletmeden işletmeye hizmet veren şirketlerin aktif olarak kullandığı bir platform olsa da kurumsal ve profesyonel temsil açısından her hastane, klinik ve doktor mutlaka Linkedin hesabına sahip olmalıdır.

Hastaneler ve klinikler de bir iş geliştirme ağı olan Linkedin’den yüksek düzeyde fayda elde edebilirler. Bu platformda sektöre dair analizler ve paylaşımlar yayınlanarak, daha fazla sektörel temsilciyle bağlantı kurulabilir ve network genişletilebilir.

Instagram Sayfasına buradan ulaşabilir ve daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Teklif Al

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek!