Sosyal Medya Video İçerikleri Nasıl Olmalı?

Sosyal medya video içerikleri, sosyal medya pazarlamasında etkileşimleri arttıran bir rol oynar. Ancak sosyal medya için içerik üretmek son derece zahmetli bir iştir.

Sosyal medya video içerikleri sayesinde kitlenize daha rahat ulaşabilirsiniz

Son yıllarda sosyal medya video içerikleri tüketiminin hızla artması, e-ticaret firmaları başta olmak üzere büyük/küçük bütün

işletmeleri sosyal medyada video içerik üretmeye yönlendirdi. Asıl amacı video paylaşımı olmayan Facebook’ta bile günde 10 milyar videonun izleniyor olması, bütün dünyadaki video izleme bağımlılığını gözler önüne seriyor. Bir diğer önemli istatistiğe göre Facebook’ta video paylaşımlar, diğer paylaşım türlerine göre %135 daha fazla etkileşim elde ediyor.

Bu iştah açıcı sayıları gören işletmeler sosyal medyada tanıtımlarını daha iyi yapmak için video içeriklere başvuruyor. Peki sosyal medya video içerikleri nasıl olmalı?

1) Sosyal Medya Video İçerikleri Konusu ve Kurgu Seçimi

Video konusu, kurgu ve video içinde geçen hikaye, en önemli etkileşim nedeni. Bu nedenle video içerikler üretmeye başlamadan önce her zaman yeni ve güzel bir video konusu fikrimiz olmalı.

Yeni video konusu bulmak için en iyi etkileşim performansı gösteren geçmiş videolarımızı inceleyebilir, fikir edinmek için rakip firmaların çalışmalarına göz atabilir ya da çok da yaratıcı olmayan kampanya ve pazarlama odaklı profesyonel video çalışmaları yapabiliriz.

E-ticaret için en çok kullanılan ve en etkili video pazarlama yöntemleri arasında yer alan video türleri tanıtım, rehber, ipucu ve kutu açılış videolarıdır.

 2)  Kapak Fotoğrafı Seçimine Dikkat!

Hala birçok kişi sosyal medyaya video yüklerken kapak fotoğrafına yeteri kadar özen göstermiyor. Bu hala büyük bir sorun

Sosyal medya video içerikleri kapak fotoğrafı sayesinde hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar

çünkü kapak fotoğrafları, özellikle mobil cihazlarda wifi bağlantısı yokken zannettiğimizden daha fazla görünür oluyor.

Kapak fotoğrafı üretilen videonun içeriğiyle bağlantılı olmalı ve profesyonel tasarlanmalıdır. Kapakta yer alan görsel, 

videonuzun tıklanma & izlenme performansını ileri boyutta etkiler. Olaya sadece sıradan bir sosyal medya kullanıcısı olarak bakın: Videoları izlemeden önce kapak fotoğraflarına ne kadar dikkat ettiğinizi şimdi fark ettiniz mi?

3)  Sessizliğin Gücü Adına!

Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya video içerikleri, kullanıcının cihazında otomatik olarak oynatıldığı takdirde sessiz çalışmaktadır. Bu, çok önemsememiz gereken bir bilgi, çünkü birçok kullanıcı sadece ilgisini çeken videoların sesini açmayı tercih ediyor.

Video başlangıcında metinlere yer vererek, ya da daha anlaşılır görüntüler tercih ederek ürettiğimiz videolarda 

sessizliğin gücünden yararlanabiliriz. Bu konuda altın kural şu: İlk yedi saniyede videonun kalan kısmıyla ilgili en net mesajı ver!

Sessiz olarak da dikkat çeken & izlenebilen videoların etkileşim oranları çok daha yüksek olacaktır.

4) Sosyal Medya Video İçeriklerinizi ilgili Sosyal Ağa Göre Kurgulayın

Youtube’da daha uzun videolar izlerken Twitter’da çok daha kısa videoları izlemeyi tercih ediyoruz.

Özellikle video uzunluğu bakımından videonuzu, paylaşacağınız sosyal ağa göre tekrar düzenlemeniz çok önemlidir. Örneğin uzun Youtube yayınlarının en çarpıcı bölümleri birkaç dakikalık video içerik haline getirilip Twitter’da paylaşılabilir.

Platform fark etmeksizin, izleyicilerde dikkat kaybına neden olacağı için 60 saniyenin altında sosyal medya video içerikleri üretilmemesi ve paylaşılmaması gerekir. Kısa videolar için 60 saniye ile 90 saniye arası video uzunluğu ideal olacaktır.

5)  İzleyicilerinizi Eyleme Davet Edin

Videoları izleyen kişileri beğenmeye, paylaşmaya ya da herhangi bir eyleme davet etmek (call to action), o eylemin izleyiciler tarafından gerçekleştirilme ihtimalini arttırmaktadır. Video başında ve sonunda eylem ifadelerinden yararlanabilirsiniz.

Video içerisinde izleyicilerden bazı eylemler talep edebileceğiniz gibi videonun yazılı açıklama kısmında da izleyicilerinize eylem çağrısı yapabilirsiniz.

Facebook içerikleri yayınlama ve dağıtma yardım sayfasına buradan ulaşabilirsiniz

Teklif Al

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek!