Hastaneler Sosyal Medya Ajansı Seçerken Neye Dikkat Etmeli?

Dünya nüfusunun %49’lık bölümünün (kaynak: We Are Social ve Hootsuite) sosyal medya kullanıyor olması, kurumların da sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmak istemesine neden oluyor. Tam bu noktada ortaya çıkan sosyal medya ajansları, kurumların istedikleri faydayı elde edebilmeleri için profesyonel danışmanlık hizmeti veriyor. Ama hastaneler sosyal medya ajansı seçerken nelere dikkat etmeli?

Dijital pazarlama nispeten yeni bir kavram olsa da artık bütün dünyada pazarlama faaliyetlerinin göbeğinde. Dolayısıyla artık birçok kurum profesyonel bir sosyal medya danışmanını işe alması gerektiğini ya da profesyonel bir ajansla işbirliği yapması gerektiğini biliyor. Ancak yine de doğru ajansı bulmak hiç kolay değil.

Peki hastaneler bir sosyal medya ajansıyla çalışmadan önce nelere dikkat etmeli? Bu yazımızda, hastaneler için bir sosyal medya ajansıyla çalışmadan önce en çok dikkat edilmesi noktaları sıralıyoruz.

1) Sosyal Medya Sağlık Alanında Tecrübe

Bir sosyal medya ajansı gerçekten başarılı işlere imza atarak isim yapmış olabilir. Fakat o ajans, daha önce hastanelerle çalışmadıysa, büyük ihtimalle yanlış tercih olacaktır.

Hastanelerle çalışacak sosyal medya ajansları, sağlık sektörünün dinamiklerini bilmek zorunda. Kliniklerle, güzellik merkezleriyle ve hastanelerle tecrübesi olan bir sosyal medya ajansı, o kurumları temsilen sosyal medyada üreteceği içerikler konusunda çok daha bilgili olacaktır.

Sosyal medya işlerinin verileceği ajansın sağlık alanındaki tecrübesi, içerik kalitesine yansıyacağı gibi hastane tarafından verilen hizmetlerin doğru bir şekilde tanıtılması noktasında da önem taşır. Daha önce birçok defa o hizmetlerle ilgili içerik üretmiş olan ajans, başka hastaneler için de profesyonel sosyal medya içerikleri üretebilecektir.

2)  Kapsamlı Hizmet

Bazı sosyal medya ajansları, hastaneler adına sadece belirli sosyal medya platformlarında içerik paylaşımı gibi yüzeysel hizmet verirler. Ancak büyük organizasyonlara sahip hastaneler için bu kadarı yeterli değildir.

Hastanelerin, internet sitesi tasarımından arama motoru optimizasyonuna kadar bütün alanlarda deneyimli bir sosyal medya ajansıyla çalışarak tek merkezden hizmet alabilmesi gerekir. Bu anlamda bir hastanenin, hangi sosyal medya ajansıyla çalışacağına karar vermeden önce, ajansların hizmet alanlarını ve ortaya koyduğu bütün portföyü incelemesi doğru bir hareket olacaktır. Çalışılacak sosyal medya ajansı, aynı zamanda çok kapsamlı hizmetler sunabilen bir dijital pazarlama ajansı olmalıdır.

3)  Profesyonel İçerik Ekibi

İşbirliği yapılacak sosyal medya ajansının mutlaka profesyonel bir içerik ekibi bulunmalıdır. Bu ekip çok yönlü olmalı ve genel cerrahi, medikal estetik, ortopedi gibi bambaşka alanlarda profesyonel içerikler üretebilmelidir. Aynı zamanda, içerik ekibinin çok dilli hizmet verebilmesi gerekir. İçerik ekibi tarafından sağlık turizmini önemseyen hastanelerin yabancı dildeki sosyal medya hesapları için kaliteli içerikler üretilebilmelidir.

Sağlık alanında tecrübeli profesyonel bir sosyal medya içerik ekibi, üreteceği viral içeriklerle hastanelerin çok kısa sürede Türkiye gündemine gelmesini sağlayabilir.

4)  Referanslar

Daha önce bu alanda hizmet vermiş bir sosyal medya ajansı, size ikna edici referanslar sunabilir. Sunulan referanslar titizlikle incelendiğinde ajansın sahip olduğu pazarlama tecrübesi kolaylıkla anlaşılacaktır. Referanslar bölümünde sunulan diğer hastanelerin, kliniklerin, sağlık ve güzellik merkezlerinin internet sitelerini ve sosyal medya hesaplarını incelemek, size ciddi anlamda fikir verebilir.

İstanbul Bakırköy’de faaliyet gösteren Taz Dijital Pazarlama Ajansı, sağlık sektörüne odaklanan ve yıllardır birçok kliniğe, klinik doktoruna ve çeşitli sağlık kuruluşlarına sosyal medya danışmanlığı hizmeti veren bir sosyal medya ajansıdır. Sağlık sektörünün sosyal medya pazarlama ihtiyaçlarını bilerek bu ihtiyaçlar ekseninde çözümler üreten ajansımız, farklı odakları olan her türlü hastanenin ve sağlık kuruluşunun ihtiyaç duyduğu dijital pazarlama hizmetlerini sunabilen profesyonel bir ekibe sahiptir.

Hastane ve Doktor seçiminde sosyal medyanın önemi

Teklif Al

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek!