Daha Çok Hasta Referansı Nasıl Kazanılır?

Hasta referansı ve yönlendirme kazanmak çok önemlidir, çünkü olumlu referans ve yönlendirmeler, sağlık kuruluşları için daha fazla gelir elde etmenin en iyi yolları arasında.

Peki, daha fazla hasta referansı ve yönlendirmesi nasıl kazanılır? İşte 2021 yılında daha fazla önem vermeniz gereken referans kazanma stratejisi:

Hasta Referansı ve Değerlendirme İsteyin

Dijital pazarlama yöntemleri sağlık kuruluşları için inanılmaz derecede önemli olsa da hala en etkili pazarlama yöntemlerinden bir tanesi, ağızdan ağıza pazarlamadır.

Aslında olumlu referans ve yönlendirme kazanmak tahmin edildiği kadar zor olmayabilir. Çünkü hizmetlerinizden memnun olan bir hasta zaten sizi başkalarına önermeye meyilli olacaktır. Size düşen, ona bu konuda hatırlatma yapmaktır.

Hastane ya da klinik personeliniz, hastalarınıza kibarca eğer hizmetlerinden memnunsalar bunu başkalarıyla paylaşmak isteyip istemeyeceklerini sorabilirler. Bu noktada hastanız olumsuz bir görüş dile getirirse hemen bu görüşü kayıt edip hizmetlerinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Hasta referansları için hastalarınız ile konuşabilirsiniz

Genel hatırlatmalar dışında izleyebileceğiniz bir diğer yöntem, tekrar eden randevulara sahip hastalarınıza ulaşarak

onlardan size referans olmalarını istemek olabilir. Tekrarlayan randevular, hastalarınızın size güvendiğine dair önemli bir ipucudur.

Bir hastanın hizmetleriniz hakkında olumlu görüşlerini dile getirdiğini duyarsanız, bu noktalarda da devreye girerek hastanızdan size referans olmasını ve yönlendirme yapmasını isteyebilirsiniz. Hizmetlerinizden memnun olan hastalar büyük ihtimalle sizin yönlendirme talebinizi olumlu karşılayacaktır.

Bu yöntemler çok klasik gözüküyor değil mi? Ama günümüz dünyasında bile bir o kadar etkili.

Hastalarınızdan Geri Bildirim Toplayın

Geri bildirim Hasta referansları için önemlidirHastalarınızdan referans talep ederken aynı zamanda geri bildirim de toplayın. Onlara hangi hizmetlerinizi beğendiklerini, hangi hizmetlerinizi yetersiz bulduklarını ve memnun olmadıkları konuları sorabilirsiniz.

Bazen bir hasta, sizin hakkınızda olumsuz bir görüşe sahip olmasına rağmen sizi ziyaret etmeye devam edebilir. Ancak hastanıza nelerden memnun olmadığını sorarsanız size memnun olmadığı noktaları muhtemelen dürüst bir şekilde söyleyecektir.

Online Geri Bildirim Araçlarından Yararlanın

Bir e-mail abone listeniz var mı? Ya da sosyal medya kanalları üzerinden hastalarınızla iletişim halinde misiniz?

Eğer kuruluşunuz için sosyal medyadan ve dijital kanallardan yararlanıyorsanız bu durumda geri bildirim toplamak için online araçlardan yararlanabilirsiniz. Hizmetlerinizi geliştirmek için dijital kanallar üzerinden geri bildirim toplamak daha verimli çalışmanızı sağlar.

Online araçlar çeşitli anketler yapmanıza ve hastalarınızın kuruluşunuz hakkında görüşlerini daha pratik bir şekilde size ulaştırmasına yardımcı olur.

Bölgenizdeki Sağlık Kuruluşlarıyla İş Birliği Yapın

Çoğu zaman rakipleriniz ile iş birliği yapmak zordur. Ama bunu başardığınız takdirde birçok yeni hasta kazanabilirsiniz.

Bölgenizdeki diğer hastane ve kliniklerle ilişkiniz yazılı bir iş birliğine dayanmak zorunda değil ancak rakiplerinizle iyi bir iletişim kurmanız hasta referanslarınızı arttırmanızı sağlayacaktır.

Hastalar doktor, hastane ve klinik seçiminde çoğu zaman konum odaklı düşünürler. Bu nedenle aynı konumdaki doktorların size yönlendireceği hastalar, aynı konumda bulunduğunuz için sizi iyi bir alternatif olarak değerlendirecektir ve çok büyük bir ihtimalle sizden randevu alacaktır.

Bonus: Hastalarınızı Sağlık Sigortaları Hakkında Sık Sık Bilgilendirin

Sağlık sigortaları her dönemde hastaların en fazla ilgisini çeken konuların başında gelir. Bu durumu lehinize çevirebilirsiniz. Nasıl mı?

Hastanenizin ya da kliniğinizin cazip sigorta kampanyalarını açıklayıcı bir şekilde, görsellerle hastalarınıza anlatırsanız ve anlattığınız sigorta hastalarınızın ilgisini çekerse muhtemelen bu sigortayı yakınlarına tavsiye etmekte daha aktif davranırlar. Çünkü sigorta ürünleri, güvene dayalı ürünlerdir ve bu ürünleri insanlar birbirlerine sıklıkla tavsiye ederler. Grup kampanyaları, sigorta konusunu daha da çekici hale getirebilir.

Referans nedir gazete yazısı için buraya tıklayın

Teklif Al

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek!