Sağlıkta Sosyal Medya istatistikleri

Medikal sektördeki işletmelerin ve firmaların sosyal medyaya girişleriyle, doktorların sosyal medyayı farklı sebeplerden ötürü kullanmaya başlamalarıyla ve telesağlık firmalarının her geçen gün gelişmesiyle birçok sektörel dönüşüm meydana geldi. Bütün bu etkenler, bilginin yayılımında artık hazır analizlerin geride kalmasına eden oluyor. Sağlıkta Sosyal Medya istatistikleri ise bu durumdan nasıl etkileniyor?

PowerDMS tarafından hazırlanan bir infografik, sosyal medyayı aktif olarak kullanan 1.229 hastaneden derlenen bilgilerle bazı çarpıcı bilgileri ortaya koyuyor.

 • Blog sahibi hastane sayısı 149’ken, mikroblog sitesi olan Twitter’ı kullanan hastane sayısı 814.
 • Facebook’ta görünürlüğü bulunan hastane sayısı 1.068’ken 566 Linkedin ve 946 Foursquare hesabında hastaneleri görmek mümkün oluyor.
 • Sesli podcastler yapan ya da video yayınlar için Youtube hesabı açan 579 hastane var.

Bu bilgilerin dışında, hastanelerle ilgili yatak sayısı verileri de oldukça dikkat çekiyor:

 • Herhangi bir şekilde sosyal medya hesabı bulunmayan hastanelerin oranı %17.
 • Sosyal medya hesabı bulunan hastanelerin %15’i 6 ile 69 arasında yatılı hasta bulunduruyor.
 • Sosyal medyada en az bir hesabı bulunan sağlık hizmeti kuruluşlarının %42’si 399’dan fazla yatılı hasta yatak kapasitesine sahip.
 • Hastanelerin %30’luk bölümü kar amacı gütmezken, %24’ü federal devlete, %13’ü federal olmayan Amerika Birleşik Devletleri’ne ait. %13’lük bölümü ise kar amaçlı.

Hastanelerin ve kliniklerin kurumsal pazarlama amacıyla sosyal medyayı kullandığını biliyoruz. Peki ya doktorlar? Araştırma, bu konuda da aydınlatıcı veriler sunuyor:

 • Hekimlerin %87’lik kısmı kişisel olarak sosyal medyayı aktif Sağlıkta Sosyal Medya istatistikleri sosyal medyaya atılırken dikkat edilmesi gereken bir başlıktırkullandıklarını düşünüyor. Sosyal medyayı profesyonel kullanan doktorların oranı %67.
 • Doktorların kişisel Facebook kullanım oranı %61. Facebook, bu verilere göre kişisel amaçlarla en sık kullanılan sosyal medya platformu. Facebook’un doktorlar tarafından profesyonel kullanım oranı ise %15.
 • Doktorların kişisel amaçlarla Linkedin kullanım oranı %19 iken profesyonel kullanım oranı %17. Linkedin profesyonel ve kişisel kullanım algılarını çok iyi dengeleyen bir sosyal medya platformu olduğu için oranlar birbirine çok yakın.
 • Profesyonel amaçla kullanımda Youtube, şu anda kapalı olan Google+ ve bloglar %8 oranı ile Linkedin’i takip ediyor. Twitter’ın profesyonel amaçla kullanım oranı ise sadece %3.

Amerika Birleşik Devletleri’nde sağlık kuruluşlarının sosyal medya platformlarını kullanım alışkanları, Türkiye örneğine kıyasla çok daha geniş kapsamlı. ABD’de sağlık işletmeleri sosyal medyayı pazarlama, işe alma, marka ve itibar yönetimi, müşteri ilişkileri, hastaların profesyonel anlamda eğitimi, profesyonel işbirlikleri, topluluk oluşturma, hasta takibi, sağlık hizmeti yönetimi, deney bulma, anket, analiz ve ürün geliştirme gibi çok kapsamlı bir alanda kullanıyor.

Sağlık sektöründeki işletmeler için sosyal medyayı kullanmak, bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Bu riskler, işletmenin büyüklüğüne ve itibarına göre değişiyor.

Sosyal medya kullanılırken sosyal medyanın herkese açık bir mecra olduğu unutulmamalı. Bu açık platformda işletmeler negatif yorumlar alabiliyor ve bu yorumlar, organizasyonları gizlilik, güvenlik ve etik gibi konularda zorlayabiliyor. Çünkü sosyal medya bu tür konuların suiistimaline açık bir ortam.

Ayrıca sosyal medya kullanımı hasta-doktor ilişkisi için de etik açıdan zedeleyici olabilmekte ve soru işaretleri doğurabilmektedir. Bütün bu sebepler dikkate alındığında, sağlık kurumlarının sosyal medyaya girmeden önce iyi bir sosyal medya politikası oluşturması yerinde olacaktır. Sosyal medya politikası oluşturulurken şu bilgiler de gözden kaçmamalıdır:

 • Sağlık sektöründeki kuruluşların %21’i genel bir sosyal medya politikasına sahip. Kuruluşların %31’i ise dört başı mamur bir sosyal medya politikasına sahip. Kuruluşların %45’inin ise herhangi bir sosyal medya politikası yok.
 • Disiplin konusu artık sosyal medyayı da kapsıyor. 2008 yılında sağlık kuruluşlarının %24’ü en az bir çalışanını sosyal medyadaki davranışları nedeniyle uyarırken, 2011 yılında bu oran %42 oldu.

Instagram Business sayfasına buradan ulaşarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Teklif Al

Sağlıkta Sosyal Medya istatistikleri” yazısında bir düşünce

 1. Nilüfer diyor ki:

  merhaba, ben doktor N. AVCI
  özel bir sağlık kuruluşunda çalışıyorum
  medikal onkolojide sosyal medya kullanımı başlıklı bir sunum yapacağız.
  inetrnet sayfanızı okudum.
  ama bana türkiyede doktorların sosyal medyayı kullanımları konusunda sunumum için yardu-ımcı olabilirmisiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek!