Klinikler Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?

Artık kurumlar, geleneksel kanallar üzerinden yüz binlerce lira harcayarak ulaşabilecekleri kitlelere, sosyal medyada içerik üreterek ücretsiz olarak ulaşabiliyorlar. Hatta daha da fazlası: Kişiler ve kurumlar tarafından üretilen viral içerikler çok kısa sürede sosyal medyada milyonlarca insanın akışına düşebiliyor! Peki klinikler sosyal medyayı nasıl kullanmalı?

Bu açıdan sosyal medya, klinikler için kendilerini ifade edebilecekleri önemli pazarlama kanallarından bir tanesi, hatta en önemlisidir. Klinikler tarafından mutlaka kullanılması gereken sosyal medyada yazılı, görsel ya da video içerikler paylaşılabilmektedir.

Sağlık Kurumları İçin Sosyal Medya Pazarlaması: Ama Nasıl?

Diğer bütün kurumlar gibi hastaneler, klinikler, sağlık ve güzellik merkezleri de sosyal medyadan pazarlama yapmak istiyor. Ancak sosyal medya kelimesi çok geniş bir anlam ifade ediyor. Birçok sosyal medya platformunun ve dijital pazarlama yönteminin olması, sosyal medya pazarlaması yapmak isteyen kişilerin ve kurumların kafalarının karışmasına neden olabiliyor.

Örneğin Instagram, hazır giyim ve kozmetik sektöründe adeta devrim yarattı. Instagram fenomenleri bir bir kendi markalarını yarattı. Hatta Kardashian ailesinin en genç üyesi Kylie Jenner, bir model olmasının yanı sıra, yarattığı markayı Instagram hesabında öne çıkartarak, sadece 21 yaşında, dünyanın en genç dolar milyarderi olmayı başardı.

Peki klinikler ve sağlık kurumları hangi sosyal medya sitesinde başarıyı yakalayabilir?

Sağlık Kurumları Hangi Sosyal Medya Sitelerini Kullanmalı?

Her sektör, her sosyal medya sitesinde aynı sonuçları vermeyebilir. Ancak günümüzde sosyal medya sitelerinin günden güne birbirlerini kopyaladığı da unutulmamalı. Twitter’ın Instagram’dan kopyaladığı ve yakın zaman önce kullanıma soktuğu story özelliği bu durumun en çarpıcı örneği olabilir.

Ama yine de herhangi bir kişi, kliniğinizi herhangi bir sosyal medya platformunda aramayı deneyebilir ve kurumsal hesaplarınızı bulamayabilir. Bir de şu acıdan bakın: Sosyal medyada sizi arayıp bulamayan bir kişi ile fiziksel adresinize gelip sizi bulamayan bir kişi, hemen hemen aynı duyguları yaşayacak. Kliniğinizin fiziksel adresine gelen bir kişinin sizi yerinizde bulamaması nasıl bir duygu olurdu?

İşte bu yüzden biz kliniklere bütün yaygın sosyal medya platformlarında kurumsal olarak temsil edilmelerini ve bütün platformlarda içerik üretmelerini tavsiye ediyoruz.

Sosyal Medya: Farkını Ortaya Koyma Yeri

Klinikler sosyal medyayı farklarını ortaya koyabilecekleri bir yer olarak görmeliler. Bu bağlamda klinikler, ürettikleri içerikler ile yeni bir kitle yaratabilir ve aynı zamanda mevcut kitleleri ile kurdukları iletişimi güçlendirebilirler. Klinikler, Youtube üzerinden bilgi içerikli video yayınlar yapabilecekleri gibi, Instagram hikayeleri üzerinden günlük bilgi notaları paylaşabilirler.

Klinikler için asıl hedef kullandıkları sosyal medya platformunun özelliklerine uygun içerikler üretebilmek ve sosyal medyada aktif kalmak olmalıdır. Bu aktifliğin ne derece doğru yönetildiği, düzenli üretilen içeriklerle ve içeriklerin kalitesiyle ortaya çıkacaktır.

Klinikler İçin Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi

Klinikler, medikal firmaların sosyal medya pazarlamasına odaklanan profesyonel ajanslar ile çalışarak sosyal medyadaki kurumsal hesaplarının profesyonel bir anlayışla yönetilmesini sağlayabilirler. Profesyonel sosyal medya ajansları, sosyal medya hesaplarınızı sizin adınıza yönetir ve profesyonel içeriklerle güncel tutar.

Ancak, sosyal medya ajansı seçerken, medikal alanda faaliyet gösteren firmalara odaklanmış sosyal medya ajansları tercih edilmelidir. Bu alanda bilgisi olmayan ve daha önce bu alanda içerik üretmemiş bir sosyal medya ajansı, kliniğinizi için doğru içerikler üretmeyebilir.

İstanbul merkezli Taz Dijital Pazarlama Ajansı olarak 2018 yılından bu yana kliniklerin sosyal medya pazarlama işlerini yapıyoruz. Kliniğiniz için neler yapabileceğimizi görüşmek üzere Bakırköy’deki ofisimize uğrayabilir ya da sitemizde yer alan iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

İnstagram business sayfasından daha fazlasını öğrenmek için buradan ulaşabilirsiniz.

Teklif Al

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek!