Instagram Reklam Fiyatları Nasıl Düşürülür?

Instagram reklam fiyatları, amatör reklam verenler ve profesyonel reklamcılar için çok farklılık gösterebilir. Reklam kampanyasını oluştururken yapılan bazı düzenlemeler, reklamlar için ödenen aynı ücretle çok daha fazla sonuç almayı sağlar.

Sektöre ve hedef kitleye göre değişiklik gösteren Instagram reklamları için günümüzde tıklama başına ortalama 20 kuruş ile 5 TL arasında değişen bir maliyet oluşmaktadır. Tıklama başına maliyet ve elde ettiğiniz dönüşüm, harcama bütçeniz sona erince ortaya çıkacaktır.

Peki Instagram reklam maliyetini belirleyen değişkenler nelerdir, reklam maliyeti nasıl düşürülür?

Yaş Aralığı Ve Cinsiyet

Instagram’a reklam veren işletmeler karlılıklarını sağlayabilmek için reklam yatırımlarının geri dönüş oranlarını düşünmek zorunda. Bu bağlamda, reklam maliyetini etkileyen faktörlere dikkat edilmeli. Özellikle giyim ve moda alanında faaliyet gösteren e-ticaret şirketleri, kadınları hedefleyerek reklam vermeleri durumunda daha fazla tıklama elde edebilirler ancak daha fazla maliyet ödemek zorunda kalırlar.

Reklam verilen yaş aralığı reklam fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. 44 yaş altı kitleyi hedefleyerek reklam vermek tıklama başına maliyeti arttırmaktadır. Aynı şekilde, Instagram’da kadınları hedefleyerek reklam vermek, erkekleri hedefleyerek reklam vermeye kıyasla reklam maliyetini arttırmaktadır. Eğer verilen reklam doğrudan kadınlara hitap eden bir reklam değilse reklam kampanyasının hedeflemesi yapılırken sadece erkekler seçilebilir.

Instagram Reklamları Daha Pahalı

Shopify’ın yaptığı bir araştırmaya göre Instagram’a reklam veren kişiler, diğer sosyal medya sitelerine reklam veren kişilere göre daha fazla para ödüyor. Facebook ile kıyaslandığında Instagram reklamları daha pahalı ve aynı reklam için Facebook’ta tıklama başına maliyet yarı fiyatına kadar düşebilmektedir.

2019 Instagram reklam fiyatlarıyla, 2020 Instagram reklam fiyatları arasında gözle görülür bir fark olmamasına karşılık, tercih edilen sosyal medya platformu reklam ücretlerini önemli ölçüde etkiliyor.

Instagram Reklam Fiyatları İçin Öneriler

Yazımızın bu bölümünde Instagram reklam maliyetini düşürmek isteyenler için bazı önerilerimizi sıralıyoruz:

  • Aynı reklam için birbirinden olabildiğince farklı olası hedef kitlelere deneme reklamları vererek A/B testleri yapın. Bu sayede olası hedef kitlelerinizin alaka puanını görebileceksiniz.
  • Yeni reklamlarınızı test etmeye başlarken otomatik teklif seçeneğiyle başlayın. Bu sayede reklam performansı iyileştikçe harcadığınız bütçe düşecek ve manuel tıklama başı maliyet için kendinize bir hedef belirleyebileceksiniz.
  • Alaka puanı Instagram için kritik bir göstergedir. Alaka puanı yüksek reklamlar maliyeti düşürür. Yani hedef kitleniz reklamınızla ilgilendikçe harcayacağınız reklam maliyetinde iyileşmeler ortaya çıkacaktır. Bu nedenle doğru hedefleme, reklam maliyetini düşüren en önemli etkendir.
  • Gösterim sıklığını doğru ayarlayın. Reklam gösterim sıklığını es geçtiğiniz takdirde insanlar reklamınızı çok fazla görebilir ve şikayet edebilir. Bu duruma engel olmak için reklamınızın üç dört gün aralıklarla aynı kişilere gösterilmesini, gösterim sıklığı ayarlarını yaparak sağlayabilirsiniz. Instagram, şikayet edilen reklamları sevmez ve bu tarz reklamlar için daha fazla ücret talep eder.

Bütün bu genel önerilerle birlikte reklam maliyetini düşürebilmek için çok fazla deneme-yanılma yapmak gerekebilir. Bu nedenle deneyimli sosyal medya reklamcıları, amatör reklam verenlere oranla aynı reklam bütçesini çok daha etkili şekilde harcayabilir. Bu nedenle Instagram’a reklam vermek için profesyonel ajanslarla çalışan ya da profesyonel reklamcılar istihdam eden işletmeler, uzun vadede amatör reklam verenlere oranla çok daha karlı Instagram reklam kampanyalarına imza atacaktır.

İstanbul Bakırköy’de ofisi bulunan Taz Dijital Pazarlama Ajansı, 2018 yılından beri Instagram reklam yönetimi alanında uzman takımıyla reklam bütçesini en etkili şekilde değerlendirmek isteyen işletmelere profesyonel reklam yönetimi hizmeti sunmaktadır.

Instagram reklam örneklerini incelemek için buraya tıklayın!

Teklif Al

Instagram Reklam Fiyatları Nasıl Düşürülür” yazısında 6 düşünce

  1. burak diyor ki:

    instagram tesbih sayfam için reklam verdirmek istiyorum ücret ne olur günlük olarak verme şansım varmı bilgi verebilirmisiniz günlük bütçem 100 tl

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek!