Instagramda Sponsorlu Story Reklamı Nasıl Verilir?

Story özelliği, Instagram tarafından ilk defa yayına sokulduğu 2016’nın Ağustos ayında hem olumlu hem de olumsuz birçok eleştiri aldı. Ancak herkesin kabul ettiği üzere Instagram hikayeleri artık hayatlarımızın değişilmez birer parçası ve artık sosyal medyada gezinirken gözümüze en çok Instagram story reklamı takılıyor.

Instagram, story özelliğini bir süre test ettikten sonra bütün profillere ve işletmelere açtı. Bunun anlamı şu: Büyük-küçük bütün işletmelere Instagram hikayesi özelliği üzerinde sponsorlu reklam verebilir. Bu yazımızda size Instagram sponsorlu story reklamının avantajlarından ve sponsorlu story reklamlarının nasıl verildiğinden bahsedeceğiz.

Neden Instagram Sponsorlu Story Reklamı Vermeliyiz?

Yazımızın ilk kısmında da belirttiğimiz gibi, Instagram hikayeleri artık herkesin dilinde. Bu özellik Instagram tarafından hayata geçirildiğinde en çok “Snapchat’ten çalıntı özellik” olarak yorumlanmıştı. Ancak Instagram, hikayeler özelliğini aktif ettikten çok kısa bir süre sonra günlük 150 milyon aktif kullanıcı sayısıyla Snapchat ile aynı istatistikleri yakalamayı başarmıştı. Şu anda Instagram, hikayeler özelliği olan en etkili sosyal medya platformu konumunda.

Günlük aktif kullanıcı sayısı 249 milyon olan Snapchatteki hikayeler özelliği herkesin kullanabildiği bir özellik değil. Instagram story özelliğini ilk günden itibaren bütün üyelerinin kullanımına açarak bu alanda öne geçmeyi kolaylıkla başardı ve bu başarı, Instagram’ı çok avantajlı duruma getirdi. Favori sosyal medya uygulamanız Snapchat olsa bile hikaye reklamı vermek isteyen bir işletmeyseniz öncelikli tercihiniz Instagram olacaktır.

Instagram’ın bir diğer avantajı ise sunduğu story reklamlarının geçilebilir olması. Instagram, hemen geçilebilme özelliği sayesinde hikaye reklamlarını kullanıcılarına dikte etmiyor. Ayrıca bu reklamlar tekrar görüntülenebildiği için reklamların gözden kaçması da imkansız. Bu durumda Instagram’ın hikaye reklam formatı şöyle yorumlanabilir: Reklam görüntülenmeleri yüksekken reklamların kullanıcılara rahatsızlık verme düzeyi minimum seviyede.

Reklamlar ana sayfada izlenilen iki hikaye arasında gösteriliyor ve kullanıcılar ilgilenmedikleri takdirde ekrana dokunarak reklamı hızla geçebiliyor. Aynı zamanda yanlışlıkla ilgilendikleri bir reklamı atlarlarsa, geri dönerek beğendikleri reklamı tekrar izleyebiliyor.

Bu, kulağa harika gelen bir reklam deneyimi, değil mi?

Ayrıca, bu formatta reklam veren kişiler ve işletmeler, Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden reklam kampanyalarının performanslarını anlık olarak izleyebiliyor.

Instagram Hikaye Reklamı Nasıl Verilir?

Sanırım en zevkli kısma geldik çünkü yapması çok kolay.

Reklam Yöneticisi ya da Power Editör üzerindeki erişim seçeneği kullanılarak Instagram hikaye reklamı oluşturulabiliyor.

Reklam kampanyasını oluştururken hedef kitlemizi normalde düzenlediğimiz şekilde düzenliyoruz. Daha sonraki Reklam Alanları bölümündeki Reklam Alanlarını Düzenle kısmından Platformlar > Instagram > Hikaye kısmını aktif etmemiz gerekiyor.

Ardından reklam içeriği için bir format belirliyoruz. Reklam formatı olarak görsel / video seçeneklerini tercih edebiliriz.

Mutlaka aklımızda bulunsun: Reklam içeriği olarak kullanacağımız video veya görsel Facebook’un reklamlarımız için tavsiye ettiği boyutlarda, yani 1080x1920px boyutlarında olmalı. Ayrıca onaya gönderdiğimiz reklam kampanyalarının başarıyla onaydan geçmesi için Facebook’un diğer önerilerine de uymak gerekiyor. Örneğin metin içeren görseller tercih etmek reklamımızın onaylanmamasına sebep olabilir.

Reklamı oluşturma aşamasında yaptığınız bazı işlemler, reklam performansınızı doğrudan etkileyebilir. Örneğin reklamlarda uzun metinler yazmak, story tasarımını kötü ya da düşük görsel kalitede tasarlamak, farklı cihaz tipleri için farklı reklamlar oluşturmamak, farklı metinler ve görseller yerine tekdüze kampanya oluşturmak ve farklı hedef kitle ayarları yapmamak reklamlarınıza erişimi ve alacağınız dönüşümü önemli ölçüde azaltacaktır. Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden verilen bütün reklam kampanyaları açık artırma mantığı ile işleme alındığı için en kaliteli reklam, en az maliyetle işleme alınacaktır.

Facebook reklam ilkeleri için tıklayın!

Teklif Al

Instagramda Sponsorlu Story Reklamı Nasıl Verilir?” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek!