Doktorların Sosyal Medya Yönetimi

Doktorlar için sosyal medya yönetimi sağlık alanında sosyal medya yönetimi danışmanlığı veren dijital ajanslar tarafından sağlanıyor. Bir doktorun sosyal medyada ürettiği içerikler, o doktorun PR yani halkla ilişkiler yönünün öne çıkmasını sağlıyor. Ülkemizde elli milyondan fazla kişinin her gün sosyal medya sitelerine göz attığı yönündeki istatistik dikkate alınırsa, doktorların sosyal medyayı etkili kullanarak ne kadar büyük bir pazara hitap edebilecekleri daha iyi anlaşılabilir.

İnterneti ve sosyal medyayı sağlık sektörü için kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara yeteri kadar dikkat etmeyen doktorlar sosyal medyadan fayda elde etmek isterlerken zarar edebilirler.

Sosyal Medya Hastalarla İletişim İçin En Etkili Yöntem

Hastalarla iletişim kurmak için en etkili yöntemlerden bir tanesi olabilecek sosyal medyada doktorlar için sosyal medya yönetimi alınan dijital ajansın doktor adına yapacağı dikkatsiz ve hatalı paylaşımlar hastaların doktor hakkındaki düşüncelerini olumsuz etkileyebilir. Eğer bu konuda gerekli yetkinliği ve tecrübesi olmayan bir ajansla çalışırsanız sosyal medya hesaplarınızda yayınlanacak bilgiler hastaları yanlış yönlendirebilir. Bu yanlış yönlendirme sonucunda hastaların yaşayacakları problemler doktor için hukuki sorunlar yaratabilir.

Söz konusu paylaşımlar hukuki sorunlar yaratmasa bile doktorun itibarını düşürebilir.

Doktorlar İçin Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olur?

Doktorlar için sosyal medya yönetimi noktasında hizmet veren bir ajans öncelikle birlikte çalıştığı doktorun itibarını önemser ve o itibara zarar getirmemek için, profesyonel sosyal medya paylaşımları planlar. Bu paylaşımların bilimsel ve tıbbi nitelik taşımasına dikkat eder.

Sağlık sektöründe PR çalışmaları yapmak oldukça dikkat gerektirmektedir. Yanlış yönlendirmeler hastalara zarar verebileceği için, ajansın bu konuda gerekli sorumluluğu alması ve üretilen içerikleri bu alanda çalışmaları olan bilim insanlarına ürettirmesi gerekir. Sosyal medya için üretilen içeriklerin denetlenmesi ve yanlış bilgi içermemesi çok önemlidir. Profesyonel bir sosyal medya yönetim ajansı, paylaşımı yapılan içerikleri her açıdan değerlendirir. Bir yandan etkileşim yaratmaya çalışırken, bir yandan da bilimsel verilerden yararlanır ve birlikte çalıştığı doktorun itibarına zarar vermemek için gerekli tedbirleri alır. Doktorlar için sosyal medya yönetimi dikkatle yapılması gereken çok önemli bir süreçtir.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi İçin Mutlaka Ajanslardan Destek Alınmalı

Doktorlara sosyal medya yönetimi konusunda profesyonelleşen ajanslar doktorlar adına sosyal medya içerikleri oluşturup bu içerikleri düzenli aralıklarla doktor adına paylaşır. Bu paylaşımların düzenli yapılması sosyal medyada adım adım söz konusu doktorun öne çıkmasını sağlayacaktır. Örneğin bir estetik doktorunun sosyal medyada sık sık estetik konusunda paylaşımlar yapması gerekir. Bu paylaşımların kalitesine oranla doktorun sosyal medya takipçileri artacaktır.  Zamanla doktoru takibe alan kişiler ondan hizmet almak isteyeceği için, sık ve kaliteli paylaşımlar yaparak takipçi kitlesini beslemek çok önemlidir. Bazen doktorlar bu süreci kendi başlarına planlayıp yönetmeye çalışıyorlar. Ancak sürecin verimli ve istenen şekilde ilerlemesi için sosyal medya yönetimi profesyonel bir anlayışla, profesyonel bir ajans tarafından yapılmalıdır. Aksi halde arzu edilen sonuçlar alınamayacaktır.

Yoğun çalışan doktorların kendi başına sosyal medyaya gereken önemi vermesi mümkün olmayabilir. Bu noktada sorumluluk alan ajanslar doktorlar adına bütün sosyal medya hesaplarını sık sık güncelleyerek hesapların profesyonel şekilde yönetilmesini sağlarlar. Doktorlar için sosyal medya yönetimi hizmeti almadan önce çalışmak istediğiniz ajansın bu konudaki referanslarını incelemenizi tavsiye ederiz. Daha önce bu alanda hizmet vermemiş olan dijital ajanslar büyük ihtimalle arzu edilen yönetimi sergileyemeyecek ve istenen sonuçları meydana getiremeyecektir.

Reklam verirken doktorların da uyması gereken Instagram Reklam İlkelerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Doktorlar için sosyal medya hakkındak diğer yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek!