Hastaneler Youtube Mecrasını Nasıl Kullanabilir?

Sağlık sektörü, çok hızlı gelişen bir sektör olmakla birlikte, yeni pazarlama stratejileri geliştirmekte diğer sektörlere kıyasla bir adım geride kalıyor. Bunun bir nedeni devletler tarafından uygulanan kısıtlamalar olabilir. Bir diğer önemli nedeni ise hastanelerin kurumsal olarak yeni mecralara temkinli yaklaşması.

Youtube’da profesyonel olarak kurgulanmış hastane reklamlarına görebiliyoruz ancak Youtube mecrasının artık bütün dünyada geniş bir kullanım alanı elde etmesine ve klasikleşmesine rağmen hala bu mecrada düzenli olarak içerik üreten bir “hastane kanalı” görmek çok zor.

Oysa Youtube artık bir arama motoru niteliğindedir ve insanların büyük bir bölümü araştırma yaparken Google yerine Youtube’dan yararlanır.

İşte tam bu noktayı gözden kaçıran bazı hastaneler, internet siteleri için düzenli içerik üretirken Youtube kanalı açma konusunda çekinceli davranıyor.

Örneğin Google’da bir hastalık için araştırma yaptığınızda yüksek ihtimalle bir hastanenin internet sitesinde yer alan yazılı içeriklere denk geliyoruz çünkü hastaneler internet sitelerindeki yazılı içeriklere önem veriyor. Fakat Youtube’da benzer bir araştırma yaptığımızda bu konuda örnek teşkil eden birkaç hastane haricinde genellikle bireysel yayınlara denk geliyoruz.

Hastalıklar Ve Tedavi Yöntemleriyle İlgili Yayınlar Yapmak

Youtube’da hastalıklar ve güncel tedavi yöntemleriyle ilgili teferruatlı yayınlar yapmak hastaneler için çok etkili olacaktır. Bu yayınlarda tedavilerde kullanılan cihazlar da gösterilebilir.

Hastanelerin genellikle, bu alanda üretmiş oldukları yazılı içerik birikimi bulunmaktadır. Eğer güncel olarak görüntülü içerikler üretme şansı yoksa internet sitelerinde yer alan bu yazılı içerikler yazılı ve seslendirmeli videolara dönüştürülebilir.

Soru-Cevap Videoları Çekmek

Soru-cevap videoları, Youtube’da en fazla izlenen videolar olmasına karşılık, ülkemizde sağlık alanında soru-cevap yapan kanal sayısı bir elin parmaklarını geçmemektedir.

Youtube yayınlarında hastanelerin uzman kadrolarıyla soru-cevap yayınları yapılabilir. Bu tarz videoların üretimi esnasında mutlaka hastalardan güncel sorular toplanmalıdır. Hastalar, Youtube’daki yorumlar kısmından soru sormaları üzerine teşvik edilebilir ve her videonun yorumlar kısmında en çok sorulan sorular, bir sonraki videoda cevaplanabilir.

Uzmanların sorulara kısa, etkili ve akıcı cevaplar vermesi videoların izlenme oranını arttıracaktır. Bu tarz yayınlar bir moderatör eşliğinde yapılabileceği gibi sadece uzmanın katılımıyla da yapılabilir.

Youtube SEO’ya Dikkat!

Günümüzde Youtube tıpkı Google gibi bir arama motoru haline geldi. Hatta birçok istatistik, Google’dan sonra en büyük arama motorunun Youtube olduğunu doğruluyor.

Youtube’da arama motoru optimizasyonu yapılan videolar, optimize edilmemiş videolara göre milyonlarca fazla izlenebilir.

Video açıklamalarının video içerikle ilgili özgün ve detaylı olarak yazılması ve video etiketlerinin video içeriğine göre profesyonelce düzenlenmesi gerekir. Anahtar kelimeler seçilirken videonun Youtube algoritması tarafından spam olarak algılanmasının önüne geçilmelidir.

Video başlıkları ve açıklamalar kurumsal kimliğe uygun seçilmeli, video kapak fotoğrafları her videoya özgün olarak ilgi çekici şekilde hazırlanmalıdır.

Influencer Marketing Yapmak

Youtube’da video yayınları yapan fenomenler, yüz binlerce takipçisinin hayatını video vlog’lar yoluyla yakından etkileyebilmektedir. Vlog’lar, kişilerin belirli bir konudaki deneyimlerini aboneleri ile paylaştıkları günlük video içeriklerdir. Bir deneyimin vlog yöntemiyle yüz binlerce kişiye aktarılabilmesi, çok başarılı pazarlama çalışmalarını ortaya çıkartabilmektedir.

Sağlık turizmi yapan firmalar yurt dışında yaşayan Youtube fenomenleri ile işbirliği yaparak fenomenlerin yaşadıkları deneyimlerin videolarını hedef kitlelerine izletebilirler. Eğer vlog Türkçe çekilecekse alt yazı ve seslendirme yöntemiyle hedef kitleye hitap edecek bir şekle getirilebilir.

Youtube’da influencer marketing için iş birliği yapılan Youtube fenomenleri seçilirken önceden takipçi analizleri mutlaka yapılmalıdır. Mikro influencer marketing sayesinde ufak kitlelerle yüksek dönüşüme odaklanılabilir.

Youtube Telif Hakları Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın


Teklif Al

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek!