Hastaneler 2021’de Nasıl Pazarlama Yapmalı?

2021 dijital pazarlama stratejilerinizi planlamaya başladınız mı? Dijital kampanyalarınızı geçtiğimiz yıllardan ayrıştırmak için gerekli planlamayı henüz yapmadıysanız hala fırsatınız var ve şu anda doğru yazıyı okuyorsunuz! Peki Hastaneler için pazarlama nasıl olmalıdır?

Birçok hastane her sene aynı dijital pazarlama stratejilerini takip ediyor ve aynı kampanyaları yayına sokarak seneyi geçiriyor. Ancak hastanelerin dijital pazarlama kampanyalarında başarılı olması için tıbbi uygulamalarını tanıtmaktan daha fazlasını yapması gerekir.

Aslında pazarlama alanında temel mantık hiçbir zaman değişmez: Kampanyalarınız unutulmaz olmalı, hedef kitlenizi etkilemeli ve bir sonraki adımı atmaya teşvik etmelidir. Fakat nasıl?

Pazarlama kampanyalarında başarıya ulaşmanın tek yolu kalıpların dışında düşünmek ve planlı stratejiler uygulamaktır. Ancak şöyle bir düşünün: Sosyal medya yönetiminden arama motoru optimizasyonuna (SEO), tıklama başına ödeme reklamlarından influencer pazarlamaya kadar birçok seçeneğiniz var. 2021 yılında hangisini tercih ederek başarıya ulaşacaksınız?

Hastaneler sosyal medya ajansı seçerken dikkatli planlama yapmalıdır

1) Hastaneler için Pazarlama

İçerik pazarlamanın gücünü hala fark etmediyseniz henüz içerik pazarlama stratejiniz olmayabilir. Fakat içerik pazarlama her sene büyümeye ve hastaneler için önemini arttırmaya devam ediyor.

İçerik pazarlamada hastanelerin kullandığı en yaygın ve etkili içerik türleri arasında infografikler, bloglar, videolar, podcastler, teknik inceleme ve e-kitaplar bulunuyor. Özellikle son yıllarda artan ve sağlık sektörünü yakından etkileyen podcast furyası, 2021 yılında doktorlar tarafından yapılan podcast sayısında büyük bir patlama meydana getirebilir.

İlgi çekici içerikler oluşturmayı ve paylaşmayı planladığınız iyi bir içerik pazarlama stratejisi, hedef kitlenizin markanıza ve hizmetlerinize olan ilgisini arttırır.

Türkiye’den örnek vermek gerekirse klinik psikolog Beyhan Budak tarafından hazırlanan “Kendine İyi Davran” podcasti ve NTV’de yayınlanan “Osman Müftüoğlu ile Yaşasın Hayat” programı, içerik pazarlamanın somut başarı örnekleri arasındadır.

Özellikle hastaneler için içerik pazarlamanın en güzel tarafı, istedikleri kadar yaratıcı olabilecekleri ve paylaştıkları yayınları analitikle kolayca takip edip geliştirebilecekleri bir alan olmasıdır.

2)  Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO, hastanenizle ilgili anahtar kelimeleri arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almaları için optimize etmekle ilgilidir. Ancak SEO, çoğu insanın anladığı gibi sadece web sitenizle ve Google ile ilgili bir süreç değildir.

Google hala çok önemli ve her gün sadece ülkemizde bile milyonlarca insan arama yapmak için Google’ı kullanıyor. Ama Youtube aramaları ve Instagram gibi platformlardaki aramalar da her geçen sene artıyor ve bu platformların da kendilerine özgü arama algoritmaları bulunuyor.

Bu nedenle hastaneler Youtube SEO ve Instagram SEO gibi optimizasyon çeşitlerini de 2021 stratejilerine dahil etmek zorunda.

Arama motoru optimizasyonu yapmanın 2021 yılında da hastaneler için en etkili pazarlama yöntemlerinin başında geleceği düşünülüyor.

3)  E-Mail Pazarlama

Sağlık hizmetlerinin dijital ortamlarda pazarlanmasında e-mail pazarlama yöntemi uzun süredir en popüler ve etkili yöntemlerin başında geliyor.

2021 yılında e-mail abone listenizi farklı platformlar üzerinden büyütmenin planlarını yapabilirsiniz.

Örneğin sosyal medya paylaşımlarınızdan elde ettiğiniz trafiği abone listenize dahil edebilir ya da abone listeniz için çeşitli indirim ve kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

E-mail abone listenizi büyütmek ve e-mail aboneleriniz için düzenli ve kaliteli içerikler üretmek gelecek yıllarda pasif abonelerinizi ödeme yapan hastalara çevirmenizin en kolay yollarından bir tanesidir.

4)  Sosyal Medya Yönetimi

Hastaneler sosyal medya ajansı seçerken sosyal medya konusunda dikkatli olmalıdır

Hepimiz Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağları biliyoruz ve kullanıyoruz. Çevremizle iletişim halinde kalmak için kullandığımız bu ağlar, aynı zamanda hastaneleri büyütmenin en güçlü araçları arasındadır.

İyi planlanmış sosyal medya yönetimi stratejisi, daha fazla yeni hastaya ulaşmanızı, mevcut hastalarınıza bağlanmanızı ve hastanenizin sitesine ücretsiz trafik çekmenizi sağlar. Bu yönüyle iyi planlanmış sosyal medya yönetimi stratejisi, ücretli reklamlarınızı ve içerik pazarlama kampanyalarınızı tamamlar.

.

Hastane ve Hekim Seçiminde Sosyal Medyanın Kullanım Düzeyi adlı makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Teklif Al

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek!