Estetik Alanında Sosyal Medya Kullanımı

Instagram, görsel ürünlerin tanıtımında adeta yeni bir dönem başlattı. Giyim ve kozmetik alanındaki satıcılar için bir milyar üyenin bulunduğu Instagram, vazgeçilmez satış mecralarının başında geliyor. Peki bu durumun estetik alanında sosyal medya’ ya nasıl yansıdığını hiç düşündünüz mü?

Genel cerrahi alanında verilen bir hizmetin Instagram üzerinden yapılan tanıtım çalışması yeteri kadar başarılı olmayabilir.
Fakat estetik alanında sosyal medya için bu durum tamamen farklı.
Hatta bu durum, o kadar farklı ki, Amerikan Plastik Cerrahi Derneği tarafından (kaynak: Plastic and Reconstructive Surgery) yayınlanan bir rapora göre Instagram kullanımı estetik ameliyatları arttırıyor!

Rapor, genellikle burun düzeltme ve dudak çatlağı gibi hizmetlerin genel yayılımındaki rolün sosyal medya paylaşımları ile doğrudan alakalı olduğu bilgisini paylaşırken Instagram’a ve Amerika’da yaygın olarak kullanılan Snapchat’e vurgu yapıyor.

Peki Estetik Alanında Sosyal Medya Pazarlaması Kolay Mı?

Rapora göre insanlar sosyal medyadan etkilenerek estetik ameliyatı oluyor. Bu açıdan bakıldığında sosyal medyadan bazı sağlık hizmetlerini pazarlamanın çok kolay olduğu düşünebilir.

Estetik Alanında sosyal medya kitlesi kazanabilmeniz için aksatmamanız gerekmektedir

Fakat aksine estetik uygulamalarının dijital pazarlama çalışmalarında rekabet düzeyi oldukça yüksek.

Yüksek rekabet düzeyi nedeniyle Instagram’dan paylaşılan sıradan görseller muhtemelen potansiyel hastalarınızı etkilemez. Çünkü çok fazla alternatifleri var!

Bu nedenle estetik uygulamalarını Instagram üzerinden pazarlarken düzenli olarak dinamik ve kaliteli görseller / video içerikler kullanmak gerekiyor. Yine de karamsar olmayı gerektiren bir durum yok. Çünkü doğru bir pazarlama çalışmasıyla,

işlemi uygulayacak hekimi/estetisyeni on binlerce kişiye yakından tanıtmak mümkün. Böylece hastalarınız daha kliniğinizin kapısından girmeden sizi çok iyi tanıyabilir.
Doktorların/estetisyenlerin sosyal medya üzerinden binlerce potansiyel hastasıyla kuracağı iletişim ne kadar düzenli ve

sağlıklı olursa zaman içinde o doktorun/estetisyenin insanlara karşı güven kazanması o kadar mümkün oluyor. Yani sosyal
medyadan pazarlama yaparken hemen sonuç odaklı olmak yerine stabil ve düzenli bir çalışma yaparak sonuç beklentisini zamana yaymak gerekiyor.

İşlem Videolarına İlgi Yüksek

Estetik alanında sosyal medya videoları oldukça çok izlenmektedir

Uygulanacak işlemle ilgili açıklayıcı ve görsel kalitesi yüksek videolar yayınlamak kliniğe olan güveni arttırmakla birlikte

hastaların soru işaretlerini giderebilmesi için çok önemli bir etken.

Video çekimleri yeterli ışıklandırmanın yapıldığı ortamlarda doğru açılardan yapılmalıdır. Videolar gereksiz yere uzatılmamalı ve soru işaretlerini giderici nitelikte olmalıdır. Videoda, işlemi uygulayacak hekime/estetisyene yer verilmesi güven artırıcı bir unsurdur.

Kaliteli video ve görsel içeriklerin sosyal medyada yayılma hızı yazılı içeriklere oranla çok daha yüksek olduğu için bu konuda mutlaka profesyonel yardım almak gerekir. Profesyonel bir sosyal medya ajansıyla çalışıldığında ajans bünyesindeki video prodüksiyon ekibi, estetik işlemlerin tanıtım videoları konusunda uzman ve tecrübeli ise sizi doğru şekilde yönlendirecektir. Bu açıdan değerlendirildiğinde estetik kliniklerinin bir sosyal medya ajansıyla çalışmadan önce o ajans bünyesinde uzman bir video prodüksiyon ekibinin bulunduğundan emin olması ve ilgili referansları titizlikle incelemesi gerekir.

WhatsApp Kullanan Klinikler Öne Çıkıyor

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp ülkemizde hemen herkes tarafından kullanılıyor. Kliniklerin internet sitelerinde WhatsApp mesajlaşma seçeneğini gören site ziyaretçileri tek tıkla klinikler ile WhatsApp üzerinden iletişime geçebiliyor. WhatsApp’tan klinik ile iletişime geçen kişiler, klinikten hizmet alma noktasında çok güçlü bir potansiyel taşıyor. Bu nedenle günümüzde birçok klinik WhatsApp iletişim seçeneğini önemsiyor.

WhatsApp iletişim seçeneğini aktive eden klinikler ise gelişmiş chat botlar sayesinde aynı sorular için aynı yanıtları otomatize ederek iş yükünden kurtulabiliyor. Ancak bu tarz bir iletişim seçeneği aktifse sorulara dönüş hızı kliniğe olan güveni arttıran bir unsur olacaktır. Bu sebeple WhatsApp iletişim seçeneğinin iş yükünü bir miktar artıracağı gerçeğine karşı hazırlıklı olmak gerekir.

Gençlerin Estetik yaptırma nedeni isimli yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Teklif Al

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek!