Facebook Retargeting (Yeniden Pazarlama) Nasıl Yapılır?

Yeniden pazarlama nedir? Yeniden pazarlama kampanyası nasıl oluşturulur? Facebook ile retargeting marketing nasıl yapılır?

Retargeting marketing yani yeniden pazarlama, son dönemlerde hem ülkemizdeki hem de bütün dünyadaki pazarlama çalışanlarının gözdesi haline geldi. Türkçe yeniden pazarlama olarak adlandırılan retargeting, internet sitenizi ziyaret eden fakat herhangi bir alışveriş yapmadan sitenizi terk eden kullanıcılara yeniden ulaşma imkanı tanıyan bir reklam modelidir. Remarketing olarak da isimlendirilen bu model, Google Adwords, Facebook ve e-mail pazarlama gibi farklı alanlarda karşımıza çıkmaktadır.

Ziyaretçilerinize yeniden pazarlama ile tekrar ulaşabilirsiniz

Bu pazarlama modeli sayesinde, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların karşısına farklılık yaratarak çıkabilir ve bu farklılık sonucu, kullanıcıları satışını yaptığınız ürünle ilgili alışveriş yapmaları için tekrar internet sitenize yönlendirebilirsiniz. Bu yöntem kullanıldığında satış sayısını arttırmak ve satış hedeflerini tutturmak daha kolay bir hale gelmektedir. Bir ürünü en iyi şekilde müşterilere sunarak bir satın alma alışkanlığı oluştur

mak pazarlamacıların temel hedefidir. Ancak planlar her zaman düşündüğümüz gibi gitmeyebilir. Çalıştırdığımız reklam kampanyaları tüm müşterilere ulaşmayabilir. Bu durumda, çalıştırdığımız eksik kampanyalar nedeniyle yeni müşteriler bulmamız zorlaşır.

Bunlara ek olarak, internet sitelerini ziyaret eden kullanıcıların en fazla %4’ü bir alışveriş gerçekleştirmektedir. Ziyaretçilerin %49’luk bölümü ise bir internet sitesini alışveriş yapmadan önce en az iki defa ziyaret eder. Bu bilgiler dikkate alındığında, sitemizi ziyaret eden kullanıcıları müşteriye çevirmek için daha fazla çaba sarf etmemiz gerekmektedir.

İşte Facebook retargetingin devreye girdiği yer tam olarak burasıdır. Yeniden pazarlamanın gücünden yararlanarak sitemizi daha önce ziyaret etmiş ve sattığımız ürünlerle daha önceden ilgilenmiş müşterilere ulaşabilmekte, onlar için kampanya ve indirim gibi özel durumlar yaratabilmekteyiz. Bu sayede, ürünlerimizi veya hizmetlerimizi diğer kitlelere oranla satın alma ihtimali daha yüksek olan bir gruba erişme imkanı elde ediyoruz.

Peki Facebook’ta yeniden pazarlama nasıl yapılır?

1)  Dönüşüm Pikseli Oluşturun

Facebook’ta yeniden pazarlama yapabilmek için izlenmesi gereken ilk adım dönüşüm pikseli oluşturmaktır. (Halihazırda, daha önceden oluşturduğunuz bir piksel varsa bu adımı atlayabilirsiniz.)

Dönüşüm pikseli oluşturmak için Facebook üst menüsünden Araçlar > Pikseller > Facebook Pikseli > Bir Piksel Oluştur adımlarını takip edebilirsiniz. Pikselinizi internet sitenize yerleştirirken dönüştürücüden yararlanmanız gerekebilir. Eğer pikselinize dönüşüm takibi eklemek isterseniz, “Özel Dönüşümler” kısmını kullanarak “Standart Olaylar” ı ekleyin.

Sıraladığımız bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra pikseliniz uygun bir şekilde yerleşmiş olacak ve pikselinizin durumunu hazır olarak görüntüleyebileceksiniz.

2)  Hedef Kitle Oluşturun

Yeniden pazarlama ile hedef kitlelerinizi büyütebilirsinizPikselimizi başarıyla oluşturduktan sonra internet sitemizi ziyaret eden kullanıcılara yeniden ulaşabilmek için bir hedef kitle oluşturmamız gerekiyor. Hedef kitlesi oluşturmak için Reklam Yöneticisi > Araçlar > Hedef Kitleler > Hedef Kitle Oluştur seçeneklerini takip ederek, “internet trafiği” seçeneğine tıklamamız gerekiyor. Bu bölümde özel kitlemize isim verdikten sonra Hedef Kitle Oluştur seçeneğine tıklayarak hedef kitle oluşturma işlemimizi tamamlayacağız. Bir defa hedef kitle oluşturduğumuz takdirde artık internet sitemizi ziyaret eden kullanıcılara benzeyen kullanıcılara ulaşmak için “Benzer Hedef Kitle Oluştur” seçeneğini kullanabiliriz.

3)  Reklam Kampanyanızı Oluşturun

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, seçtiğiniz hedef kitlenin yanında reklam oluştur butonunu göreceksiniz. Bu butona tıkladıktan sonra reklam verme amacımızı belirlememiz gerekiyor. Örneğin, internet sitesi dönüşümü ya da internet sitesi trafiği amacını işaretleyebiliriz.

Reklam kampanyasını oluştururken, genel kampanya oluşturma kurallarına riayet etmemiz ve etkili hedef kitle seçimi yapmaya özen göstermemiz gerekiyor. Kampanyayı düzenlerken ürün ve hizmetimiz ile ilgili alanları da kampanyaya ekleyebilir, kişi listemizi yükleyerek daha verimli sonuçlar elde edebiliriz.

 
Facebook Retargeting sayfasına buradan ulaşabilirsiniz

Teklif Al

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek!