Işın & Nezih Demirkent

Işın & Nezih Demirkent sitesi, Dünya Grubu tarafından Türk tarihi profesörü olan Işın Demirkent ile gazeteci Nezih Demirkent adına verilen Demirkent ödüllerinin tanıtımı için kurulmuş internet sitesidir.

Sitenin giriş sayfasında yer alan butonlar tablo objeleri içerisinde kullanılan hatıra niteliğindeki fotoğraflarla desteklenmiştir. Sitede sunulmak istenen diğer fotoğraflar görsel arşiv kısmında film şeridi içinde içinde sunulmuştur. Siteye eklenen fon müziği, kullanılan cihaz fark etmeksizin sitenin bütün alt kategori ve sayfalarında kendiliğinden çalmaya başlamaktadır.

Dernek & Vakıf Web Sitesi

Işın & Nezih Demirkent sitesi örneğinde olduğu gibi dernekler ve vakıflar için kurulan internet sitelerinin farklı dinamikleri vardır. Kurucularının faaliyet gösterdiği alanlardaki hizmetleri yaşatmak için kurulan vakıfların internet sitelerinde, o hizmetler ve kurucu ile ilgili tanıtım yapılırken geçmişe yönelik hatıralara sıklıkla vurgu yapılır.

Bu vurgunun doğru bir şekilde yapılabilmesi için site tasarlanırken ilgili dernek ya da vakıf hakkında tam ve doğru bilgi sahibi olmak gerekir. Bu örnekte olduğu gibi, interaktif – etkileşimli internet sitesi, dernek ve vakıflar için doğru bir tercih olacaktır.

Sitede yarışmanın ve vakıf kurucularının sunumu, gramofon objesinin bütün sayfalara yerleştirilmesinden sitenin arka plan fotoğraf tercihine kadar tam bir görsel bütünlük içinde yapılmıştır. Tercih edilen renklerin psikolojik ve genel uyumuna da dikkat edilmiştir.

Adobe Muse ile Bütün Cihazlara Uyumlu Siteler

Prof. Dr. Işın Nezirkent ve Gazeteci Nezih Demirkent adına düzenlenen yarışmanın internet sitesi tasarlanırken kod yazmaksızın etkileşimli ve her türlü ekran için uyumlu siteler oluşturmaya yarayan Adobe Muse’dan yararlanıldı.

Günümüzde mobil cihazların internette kullanım payı arttığı için mobil uyumlu internet sitelerine sahip olmak son derece önemlidir. Mobil uyumlu bir internet sitesi tasarlanırken kesme noktaları özenle ayarlanarak tutarlı bir site yaratılır. 

Bütün dünyada kullanılan 10 büyük yazılımda imzası olan Adobe şirketinin Muse ürünü, en çok uyumlu mizanpaj sağlama özelliğiyle dikkat çekiyor. Bu sayede, ziyaretçileriniz Adobe Muse ile tasarlanan sitenizi hangi cihazdan ziyaret ederse etsin sitenizde tutarlı bir deneyim yaşıyor.

 

Teklif Al